4.5/5 - (2 votes)

מה המחיר לבניית אתר אינטרנט ומה המחיר לקידומו?

אלו הן השאלות הנפוצות ביותר בכל שיחה עם לקוח פוטנציאלי, מתי שהוא..

הנושא כמובן יעלה וזה טבעי. אל תבינו לא נכון, ברור שצריך לשאול ולדעת במדויק כמה אתה משלם על הקמת אתר או קידומו בגוגל במתכונת אורגנית או ממומנת. בעל עסק קטן או גדול ואף תאגידים מתנהלים לפי תקציב מסוים וחייבים לדעת עלות לכל פעילות. כך גם יוכלו למדוד את הצלחת הפעילות בכל אפיק ולקבל החלטות המבוססות על מספרים ולא על ניחושים.

מה שכן מפריע לי בשיח הזה או יותר נכון המו”מ מול הלקוח, זה חוסר ההבנה שלו בתחום ואין לצפות ממנו אחרת, שכן גם אני לא מבין באופן מקצועי בתחום עיסוקו, אלא יודע מה היא הדרך הטובה ביותר לשווק אותו ולהשיג את מטרותיו העסקיות. בנוסף, כבעלים של סוכנות שיווק דיגיטלית ומנהל לקוחות, אדע בסבירות מאוד גבוהה מבעוד מועד, האם ניתן להגשים את יעדיו של הלקוח בתקציב הנתון ובפרק זמן שנקבע (“דד ליין”).

לכן, לקוח שישר מבקש לדעת “כמה זה עולה לי”.. הוא לקוח שמראש לא בחן את הנושא לעומק ולא בטוח שהבין שיש אפשרויות מגוונות מאד להקמת אתר ועל כן גם התמחור יהיה שונה לחלוטין בכל הצעה והצעה שקיבל מחברות/פרילנאסרים שונים. חוסר ההבנה במרכיבי ההצעה הוא כשל מצער שלרוב יעלה ביוקר (כלכלית), שכן בסבירות גבוהה שהלקוח יגלה שהאתר שבנו לו “בזול” עולה הרבה מעבר לתקציב שתכנן ולעיתים גם חוטא למטרה שלשמה נועד, קרי, יצירת תנועת לקוחות ערה לאתר והגדלת מחזור המכירות.

על כן, על מנת להגיע ליעדים העסקיים ולהתפתח כלכלית, חובה עליכם לבנות אתר בעל יכולות מתקדמות טכנולוגית, רצוי אתר עצמאי בבעלות העסק ולא פלטפורמה סגורה כלשהי, כגון WIX, “קונימבו” ושאר אתרים אחרים שאינם עצמאיים, אלא ניתן לתארם כ”אתרים להשכרה”, שכן הם במקור לא בבעלות העסק אלא משולמים חודש בחודשו. אתרים סגורים אלה, גם אינם ניתנים להעברה/אחסון בשרת אחר פרט לזה שהוקם על גביו.

בניית אתרים מחיר - DMYB

עוד קצת על מחירו של בניית אתר…

כל האמור מעלה, הינו רק חלק מהתמונה הכללית בנוגע למורכבתו של תהליך הקמת אתר ושיווקו- ממש “על קצה המזלג” הטכנולוגי. על ההיבט העיצובי עוד לא דיברנו וכך גם על המשפך השיווקי הנכון שנדרש בעמוד הבית על מנת לגרום ללקוחות הפוטנציאליים להקליק על קטגוריות/מוצרים/שירותים ולהפוך ללקוחות ממשיים של העסק.

לכל אלה אין באמת מחיר אותו ניתן לכמת בהקמת האתר מבחינה כספית, כלומר, ככל שתחפשו זול יותר כך סביר כי תשלמו מחיר גבוה הרבה יותר בהמשך הדרך ולא תשיגו את היעד הכלכלי אליו שאפתם להגיע השנה. אסטרטגיית “הכי זול שיש” לא עובדת במקרים רבים בעולם השיווק המקוון, שכן רבים ממפתחי האתרים בזול, הינם מתלמדים או פשוט אנשי מקצוע לא מחוייבים במאת האחוזים לתהליך, אשר ככל הנראה יעשו לכם עבודה לא מספיק טובה בהקמת האתר ו/או יבנו לכם את האתר ויגישו לכם את ניהולו, אך במידה ותצטרכו את עזרתו של איש המקצוע (ובסבירות גבוהה מאוד שתצטרכו- עבור עדכוני גרסת תוכנת ניהול תוכן, שינויים עיצוביים שתחפצו בהם וכדומה) בעתיד הקרוב/רחוק לאחר שסיים את תהליך ההקמה, לא יהיה לכם פשוט עם מי לדבר והמתכנת “ייעלם לכם”.

בהמשך הדרך מקבל ההחלטה יצטרך לתת דין וחשבון על השיקולים שהביאו אותו לבחור באופציה הזולה, בכך תיחשף חוסר הבנתו המקצועי לנהל תהליכים, ולקבל החלטות מושכלות ונכונות לארגון, דבר שיציג אותו באור שלילי בעיני בעלי החברה.

כותב שורות אלו חווה ממקור ראשון לקוחות רבים שחיפשו זול ולא עניין אותם ההיבט מקצועי/שיווקי. בשעות אדם בזבזתי כ-10 שנים בדיבורים והסברים מדוע לא כדאי לבחור זול על היקר יותר. ולעיתים קרה שלקוח שלא סגר עסקה בפעם הראשונה כי חיפש זול.. חזר אחרי שנה או שנתיים להקים אתר חדש ואיכותי. שכן הלקח נלמד והופנם.

הקמת אתר מחיר - DMYB

לכן כבעל עסק/מקבל החלטה עליך לדעת מספר דברים:

1.האתר חייב להיות בבעלות העסק בלבד, על כל רכיביו והתוספים המותקנים בו, לרבות תשתית האתר.

2.הדומיין עליו יוצג האתר חייב להיות בבעלות מלאה ובלעדית של העסק, ואתם חייבים להיות על תקן מנהל רשום בחברה בה רכשתם את הדומיין.

3.האתר חייב להכיל במערכת הניהול (back office) את כל העמודים הקיימים באתר, כך תוכלו לנהל עצמאית כל עמוד ועמוד.

4.האתר חייב להיות רספונסיבי לחלוטין (מותאם לכל גודל מסך מחשב/טלפון חכם), כלומר האתר יראה אחד לאחד ויציג את אותם תכנים גם בגרסה השולחנית וגם בגרסה הסלולרית. ושניהם מנוהלים באמצעות מערכת אחת.

ישנן עוד מספר עצות חשובות מאד שאותן לא אעביר על רגל אחת, אך חשוב לדעת כי כמו שלא קונים בית בלי להבין בעסקה, כך גם לא בונים אתר בלי להבין מספיק לגבי האפשרויות השונות הקיימות בשוק פיתוח האתרים בישראל.

בהצלחה😊